Bursa Çamaşır Yıkama – Gizem Çamaşırhane

Endüstriyel Yıkama

Samsung-147992339-main_01 2191091_ac_foto1_typ

Endüstriyel Yıkama / Çamaşırhane operasyon süreçleri

1- Kirlilerin Toplanması

Bu aşamada kat görevlileri odaları dolaşır, kirlileri çamaşır arabasında toplar ve çamaşırhaneye ulaştırır. Kat görevlileri çamaşırların ayrıştırması ile ilgilenmezler.Özellikle hastane ortamlarında kirlileri toplamak personel, hastalar ve ziyaretçiler için risk oluşturur. Çamaşırlarda kan veya hava yoluyla yayılan hastalıklara neden olan patojenler bulunuyor olması muhtemeldir. Bu nedenle personel gerekli sağlık önlemlerini almış olmalı ve çamaşırlar kapalı tipte çamaşır arabaları ile çamaşırhaneye ulaştırmalıdırlar.

2- Ayrıştırma

Çamaşırhaneye ulaşan kirliler renk, kumaş tipi ve kir tiplerine göre ayrıştırılmalıdır. Farklı kumaş ve farklı lekeler ayrı işlemlere tabi tutulması gerektiğinden, ayrıştırma işi deneyim ve dikkat gerektirir. Bu işi çamaşırhane personeli kirli çamaşırlar üzerindeki yıkama talimatı sembollerine , kumaş ve kir türlerine göre yapar. Örneğin tek bir yağ lekeli kirli çamaşır için bütün aynı tipteki çamaşırlara ağartıcı uygulamamak gerekir. Personeliniz bu ayrımı yapacak eğitim ve deneyime sahip değilse kumaşların kullanım ömürleri azalacak, kaynaklarınız boş yere harcanmış olacaktır.

Çamaşırların içinde kesici, delici objeler bulunabilir. Personelin bu konuda gerekli sağlık önlemlerini alıp çamaşırları dikkatlice ayrıştırması gereklidir. Aksi takdirde yıkama ve kurulama işlemleri esnasında bu tip objeler çamaşırlara ve makinelerin tambur kısımlarına zarar verecektir.

3- Yıkama

Önceden ayrıştırılan kirliler sanayi tipi çamaşır makinelerine, makinenin kapasitesini aşmayacak şekilde doldurulur. Bu görevi makine operatörü gerçekleştirir. Operatör makinenin programını, kimyasalları ayarlar. Modern sanayi tipi çamaşır makineleri çamaşıra uygulanacak kimyasalların miktarını kendi otomatik belirler.

Optimum yıkama için dikkat edilmesi gereken 5 faktör vardır. Bunlar; su kalitesi, mekanik ajitasyon (hız/devir), kimyasal bileşenler, ısı ve süredir. Su ve kimyasallar ne kadar safsa, çamaşırlar o kadar temiz olur. Mekanik hareket su ve kimyasalların çamaşırla temasını sağlayarak ıslanmasını sağlar, böylece kir kumaşı terk edip suya karışır. Isı, kimyasalların kirlerle reaksiyona girmesini sağlar. Süre ise ısı, kimyasal ve mekanik hareketin kiri çıkarması için gerekli zamanı ifade eder.

İşleme

İşleme aşamasında temiz çarşaf nevresim yastık kılıfı ve masa örtüleri kurutulur, ütülenir, katlanır ve paketlenir (dağıtıma hazırlanır). Kurutma aşaması kumaş türüne farklılık göstereceğinden işleme aşamasında da ön ayrıştırma yapılır. Etiketteki kurutma talimatları dikkate alınarak kurutma makinesinde veya kurutma özelliği bulunan  merdaneli silindir ütülerden geçirilir.

Kurutma işlemi deneyimli personel tarafından yapılmalıdır.Katlama ve paketleme işlemi ise yoğunluğa bağlı olarak personel veya otomatik makineler yardımı ile gerçekleştirilmektedir.

Hemen Ara
Mesaj Gönder
Merhaba,

Yardımcı olabilir misiniz ?